Scouts in het verzet

14 december 1925 & 19 november 1926 - 3 november 1944
Scouts
Smokkelden wapens
Hielpen gewonde militairen
Gefusilleerd

Scouting

Bert en Hans groeiden op in Arnhem en waren lid van Scoutinggroep de Zijpse Trekkers.

Tijdens de oorlog

Bert en Hans Kuik waren lid van de verzetsgroep ‘Rolls Royce Club’ en verzetten zich samen met hun school- en padvindersvrienden tegen de Duitsers. Ze distribueerden verzetskranten en stamkaarten, waren koeriers en voorzagen onderduikers van levensbehoeften. Ook verzamelden ze informatie voor het verzet en smokkelden wapens en munitie. Ze hielpen evacués de Rijn oversteken. Tijdens Operatie Market Garden hielpen Hans en Bert samen met hun Scoutingleider en drie anderen bij het verzorgen van gewonde Britse soldaten in het Sint Elisabeth Gasthuis in Arnhem. Toen de stad was ingenomen door Duitse troepen, hielpen zij verschillende soldaten uit het ziekenhuis ontsnappen. 

Vrijdag 3 november 1944

Het ziekenhuis werd geëvacueerd. Bert en Hans ruilden hun burgerkleren tegen de uniformen van twee soldaten om ze zo de kans te geven te ontsnappen. De broers werden op straat betrapt en gearresteerd. De Duitsers brachten hen naar de ‘Golflinks’-barak in Arnhem voor ondervraging. Bert en Hans wisten te ontsnappen, maar werden opnieuw opgepakt en nog dezelfde dag op het terrein van de Rosendaelsche Golf Club, op 17- en 18-jarige leeftijd gefusilleerd.