Niet alle veteranen zijn oude mannen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt. Ook nu besluiten mensen het leger in te gaan en te vechten voor vrijheid. Jasper deed dat ook, in Afghanistan. Hoe was dat? Waarom besloot hij te gaan en zou hij het weer doen? En wat zou jij doen?

Bekijk de video (6.10 minuten)

 

Doe de activiteiten

Vredesmissies

Wist je dat Nederland na de Tweede Wereldoorlog aan meer dan vijftig vredesmissies heeft deelgenomen? Zelfs voor de Tweede Wereldoorlog waren er al militairen uitgezonden om de vrede te bewaren. Met deze activiteit leer je in welke vredesmissies Nederlandse militairen actief zijn geweest. Rustig of actief: de keuze is aan jou. Deze activiteit duurt ongeveer 10 minuten.

pdf Vechten voor Vrijheid - Vredesmissies (136 KB)

 

Worstelspel

Militairen hebben een goede conditie en zijn sterk. Wie niet de sterkste is, moet slimmer zijn en andere technieken gebruiken. Je gaat strijden voor je vrijheid in dit actieve worstelspel. Het spel duurt ongeveer 30 minuten.

pdf Vechten voor vrijheid - worstelspel (151 KB)

 

Bespreek het thema met behulp van de verdiepingsvragen

Tip: Je hoeft zelf geen antwoorden te geven op onderstaande vragen, laat je jeugdleden eerst nadenken voor ze naar een antwoord te vragen, laat weten dat er geen goede en foute antwoorden zijn.

 • Zou jij vechten voor de vrijheid van jezelf? En van andere mensen die je helemaal niet kent? Aan de andere kant van de wereld?
 • Zijn wij als Nederland verantwoordelijk voor de vrijheid in andere landen op de wereld?
 • Kan er vrede zijn als er geen oorlog bestaat?

Tip: Je kan ook altijd doorvragen op een antwoord, hieronder een aantal voorbeeld doorvraagvragen:

 • Vindt iedereen dat?
 • Kun je een voorbeeld geven?
 • Wat zou dat voor gevolgen hebben?
 • Wie bepaalt dat?
 • Waarom denk je dat?
 • Geldt dat ook in andere landen?

 

Algemene tips:

 • Je kunt na het bekijken van de video's eerst de activiteiten doen of eerst de video bespreken of het bespreken en de activiteiten afwisselen.
 • Er zijn nog meer uitgewerkte activiteiten die passen bij de thema's van dit programma. Je kunt die hier downloaden.